Canpa
Great Place to Work

Ofiste Yoga


Ofiste Yoga
Ofiste Yoga
Ofiste Yoga
Ofiste Yoga
Ofiste Yoga

2015 yılının bir sonbahar akşamı başladık Ofis’te Yoga derslerine... Saat 18.00’i gösterirken bazı arkadaşlarımız evlerine doğru yol almak için toparlanmaya başlamışken, bazılarıysa ellerinde çantalarla giyinme odalarının yolunu tutuyorlardı! On beş, yirmi dakika içerisinde açık alan yoga stüdyosuna benzemeye başlamıştı, yumuşak bir müzik, loş ışıklar ve nizami serilmiş matlarla ofisimiz hiç beklemediğimiz bir ortama dönüşüverdi.
 
Hafızalarda işte en çok o ilk ders yer etti.. Katılım on kişiyi geçiyordu ve kadın erkek sayısı neredeyse eşitti. Derse depodan, uygulamaya, satıştan muhasebeye tüm departmanlardan insanlar katılmıştı ve herkes bir yandan birbiriyle, kıyafetleri, hal ve hareketleriyle dalga geçip eğlenirken bir yandan içten içe ne yapacağız nasıl olacak diye meraklanıyorlardı...
İlk önce rahat bir pozisyonda dik oturmayı öğrenmeye çalıştık. Daha başlar başlamaz omurgayı dik tutmak için karın kaslarını kullanmak zorlamaya başlamıştı. İlk ders olduğu için azmimiz ve konsantrasyonumuz yerindeydi, kimseden çıt çıkmıyordu. Gözlerimizi kapatıp birkaç dakika ses kaldıktan sonra hep beraber Omh sesi çıkardıktan sonra ben şahsi olarak başka bir ruh hali içerisinde gözlerimi açtım ve ders başladı.
 
Bir buçuk saat süren ders boyunca kah güldük kah yeni keşfettiğimiz kaslarımızın kasılmaları yüzünden sızlandık durduk ama genel anlamda keyfimiz çok yerindeydi. Yunus’un yogaya olan kabiliyetini görmek, Didem ve Muazzez’in tatlı tatlı birbirlerine yardım edişlerini izlemek, Aydın’ın istekliliği fark etmek, Lezgin’in baş duruşundaki başarısını görmek, Nilay’ın ultra esnek olduğunu anlamak muhteşemdi. Arkadaşlarımı bambaşka bir etkinlikte daha da yakından tanımak farklı yönlerini keşfetmek ne de hoşumuza gitti hepimizin.
 
Bunların dışında yaptığımız hareketler, pozlar azımsanmayacak kadar zordu fakat derslerin sonundaki ceset pozisyonundan kalktığımızda güne yeni başlamış gibi taptaze oluyorduk. Mücadele, azim ve konsantrasyon gerektiren yogayı haftada bir gün, kendisi de bir Canpa’lı olan hocamızla birlikte yapmaya başladık. Zaman içerisinde bedenlerimiz bu pratiğe alıştı, vinyasa derslerimizin aralarına ashtanga yoga dersleri eklendi ve haftalık derslerimizi iple çeker olduk.
 
Yaşasın zihin ve beden bütünlüğü!
Yaşasın Ofis’te Yoga
 
Burcu Ayboğa